Ar skylėtas jūsų sūris?
Metų pradžioje planuodami naujus darbus tikriausiai peržvelgėme rezultatus, kurių pasiekėme praeitais metais. Įsivertinome savo saugos sistemos lygį, nustatėme didžiausias spragas ir iškėlėme naujus tikslus, kurių sieksime. Tad ar labai skylėtas jūsų sūris?
J. Reason (1990) pasiūlė „Šveicariško sūrio“ atvaizdą, kaip metaforą sisteminių nesėkmių analizei. Remiantis šia metafora, kiekvienas sūrio griežinėlis simbolizuoja prevencinį veiksmą, kurį atliekame tam, kad išvengtume nepageidaujamų įvykių ar incidentų. Šiame modelyje kiekvienas saugos lygis turi nenumatytų trūkumų – todėl ir yra tapatinamas su šveicariško sūrio gabalėliu. Šie trūkumai yra dinamiški, besiformuojantys naujose sistemos vietose, todėl visada išlieka tikimybė įvykti kokiam nors įvykiui. Tam, kad įvyktų įvykis turi susidaryti tokios aplinkybės, kad įvykis praeitų visus sistemos saugos lygius.
Įprastai darbuotojų saugos sistemos turi turėti bent keturis saugos lygius:
- Organizacinė sauga, tai įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos politika, procedūros, tvarkos ir kiti reikalavimai;
- Procesinė sauga, tai sistemingi, nuolatinės kontrolės elementai;
- Techninė sauga, saugos elementai apribojantys darbuotojo veiksmus;
- Asmeninė sauga, tai darbuotojo savisauga dėvint asmenines apsaugos priemones, apgalvojant savo veiksmus.
Šio modelio taikymas įmonėse leidžia suprasti, kodėl ir kokių sąlygų ir/ar veiksmų derinys lemia įvykius įmonėje. Pramonės įmonėse dažniausia nelaimingų atsitikimų priežastis yra spragos asmeninės saugos lygmenyje, tačiau tam esminės įtakos turi ir organizacinė sauga. Literatūros šaltiniuose minima, kad apie 70 % nelaimingų atsitikimų įvyksta dėl žmogiškojo faktoriaus, 20 % dėl techninės priežiūros klaidų, 10 % lemia spragos kituose saugos lygiuose.
Per pastaruosius 30 metų technologinė pažanga lėmė pažangių saugos valdymo sistemų atsiradimą, kas leido ženkliai sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių įmonėse, tačiau šiose sistemose vis tiek išlieka klaidų tikimybė, kurios gali lemti nelaimingus atsitikimus, todėl šiandien vis didesnis dėmesys krypsta į saugos kultūros kūrimą ir į asmeninės saugos stiprinimą.
Saugos kultūra yra organizacijos įsitikinimai ir požiūris į saugą, jos vietą ir svarbą organizacijoje bei daro esminę įtaką organizacijos darbuotojų saugiam elgesiui. Įmonėje, kurioje puoselėjama saugi kultūra darbuotojai visada budriai tikisi netikėto; visada supranta, ką jie turėtų daryti; yra aktyvūs ir atviri naujovėms; tiki, kad prisideda prie įmonės vystymosi.
Bet kas jei Jūs stengiatės viską daryti teisingai, tačiau vis tiek įvyksta kažkas negero? Vieningo atsakymo nėra, tačiau turite dėti dar daugiau pastangų į sistemingą nuolatinį klaidų valdymo sistemos kūrimą.
Suvaldyti spragas, linkėdama,
Vilma