Žaidybinis mąstymas darbuotojų saugos sistemoje
Darbuotojų įsitraukimas yra emocinis darbuotojo įsipareigojimas organizacijai ir jos tikslams. Emocinis įsipareigojimas reiškia, kad pasamdyti darbuotojai iš tikrųjų rūpinasi savo darbu ir įmonės sėkme. Jie dirba ne tik dėl savo atlyginimo ar kito paaukštinimo, bet ir dirba dėl įmonės tikslų. Dėl šios priežasties darbo vietose, kuriose darbuotojai aktyviai prisideda prie saugos kultūros kūrimo dažnai būna mažesnis profesinės rizikos lygis ir ženkliai sumažėja nelaimingų atsitikimų. Įsitraukę darbuotojai yra labai svarbūs skatinant pokyčius, naujoves, užtikrinant saugias darbo sąlygas, padedant spręsti konfliktus ir prisidedant prie bendros įmonės sėkmės.
Nors sauga darbo vietoje yra rimta tema, tačiau siekiant įtraukti darbuotojus į saugos procesus labai naudinga pasitelkti žaidybinį mąstymą ir darbų saugos taisyklių laikymąsi paversti įdomiu, patraukliu, įtraukiančiu žaidimu, kurį žaidžiant darbuotojai bus linkę labiau prisiminti saugos taisykles ir jas taikyti kasdien.
Nesvarbu kokio dydžio Jūsų įmonė, saugą skatinantys žaidimai yra tausojantys jūsų biudžetą, o svarbiausia tikrai veikia. Žaidybinis mąstymas darbuotojų saugos srityje gali pasitarnauti keičiant darbuotojų įpročius ar siekiant atkreipti darbuotojų dėmesį, pagilinti jų supratimą apie įmonės saugos politiką ir procedūras bei motyvuoti juos dalyvauti kuriant ir palaikant saugią darbo aplinką.
Taigi kuriame savo darbuotojų saugos žaidimą, pasitelkdami žaidimų kūrimo filosofiją:
- Pirmiausia turime apsibrėžti ko siekiame. Ar keisti įpročius ar mokyti?
Tada nustatykime aiškias žaidimo taisykles, ko tikimės iš darbuotojų.
Skatiname darbuotojus pasitelkdami taškus, lyderių lenteles ar konkurenciją.
Motyvuojame žaisti materialiu atlygiu ar pasitelkdami pripažinimo galią, kartais net ištartas ačiū daro stebuklus.
Suteikiame grįžtamąjį ryši, kaip darbuotojams sekasi, kokią pažangą padarė ir pan.
Pritaikyti žaidimų strategijas praktikoje gana paprasta, tereikia žinoti pagrindines žaidimų strategijas, trupučio kūrybingumo ir jūs jau žaidžiate!! Populiariausios žaidimų strategijos:
- Iššūkis – ši strategija gali padėti ugdyti naujus įpročius, tarkime skatinant darbuotojų sveikatingumą dažnai praktikoje keliami judumo iššūkiai: 6 000 žingsnių kasdien, apkeliaukime pasaulį ir pan.;
Lygiai – naudodami lygių žaidimų strategiją, galite išgryninti saugos ambasadorius savo įmonėje. Daugelyje įmonių veikia rizikų identifikavimo ir komunikavimo sistemos, šiose sistemose pritaikius lygių strategiją, darbuotojai pranešę apie X kiekį pavojų peržengia į naują lygį (pvz. tampa ekspertais), tuomet juos įtraukiame į naujas saugos veiklas, nes jų įžvalgumas naudingas jūsų saugos sistemai. Antrajame lygyje pasiekus atitinkamus rezultatus, kylame į kitą lygį, kuriame jūsų darbuotojai tampa saugos ambasadoriais ir pan.
Komandinis žaidimas taip pat svarbus kuriant saugos kultūrą įmonėje. Suskirstykite darbuotojus komandomis (gamybomis, padaliniais, grupėmis), apibrėžkite žaidimo taisykles, įveskite taškus už atliktus veiksmus ir rungtyniaukite;
Atlygis – šios strategijos žaidimas pasitarnauja siekiant įdiegti darbuotojams saugos taisykles, pagrindinė šio žaidimo esmė siekti atlygio. Pavyzdžiui įmonėse nesunkiai galima adaptuoti BINGO žaidimą, kuriame skaičius keičia saugos taisyklės.
Paprasti žaidimai skatina darbuotojus linksmintis ir kartu moko svarbių saugos pamokų bei labiau įtraukia darbuotojus į jūsų įmonės saugos procesus.
Sėkmingo žaidimo linkėdama,
Vilma