Sisteminis DSS valdymas
Ar kada nors kilo JUMS klausimas, kaip atrodytų jūsų verslas, jei
nebūtų darbuotojų darbo laiko apskaitos sistemos? Ar gebėtumėte atsiminti kiek valandų
išdirbo kiekvienas iš Jums dirbančių asmenų? Koks atlygis jiems priklauso? Ar
pasitikėtumėte vien savo atmintimi, planuojant ir vykdant gamybą, užsakant
žaliavas ir valdant atsargas? Tikriausiai atsakymas į visus šiuos klausimus yra
neigiamas, nes visos galimos klaidos pasikliaujant vien savimi pakenktų jūsų
verslui, būtent dėl to sėkmingos organizacijos turi įvairias sistemas daugelio
verslo aspektų valdymui, svarbūs procesai retai kada paliekami tiesiog
atsitiktinumui.
O kaip yra su darbuotojų sauga?
Bet koks verslas turi atitikti įstatymų, klientų ir kitų suinteresuotų šalių lūkesčius ir reikalavimus. Tikriausiai ne išimtis ir jūsų verslas. Greičiausiai jūsų veikloje yra nemažai aspektų keliančių pavojų jūsų darbuotojų saugai ir sveikatai. Ar valdote šį verslo aspektą? O gal užstatote Jums dirbančių žmonių gyvenimus likimui?
Savo darbuotojus vertinančios organizacijos šį aspektą valdo. Sisteminis darbuotojų saugos valdymas padeda verslui suprasti bei mažinti veiklos keliamus pavojus ir rizikas, įtraukti darbuotojus, paskirstyti atsakomybes. Žinote būdus, kaip valdyti kitus svarbius verslo aspektus? Tai kodėl nevaldote darbuotojų saugos?
Įsivaizduoti kaip turėtų atrodyti jūsų įmonėje darbuotojų saugos sisteminis valdymas, gali būti sunku jei tik pradedate veiklą šioje srityje. Dažnai sunku suprasti kiek ir kokius įrašus reikia dokumentuoti ir kiek juos saugoti, kiek ir kokių strategijų, programų ar mokymų reikia jūsų verslui.
Tad pradėkime nuo pradžių:
Pirma: siekiant sukurti darbuotojų saugos valdymo sistemą svarbu turėti vadovybės palaikymą ir įsipareigojimą skirti finansinius išteklius rizikos veiksnių šalinimui ar geresnių darbo vietų kūrimui.
Antra: įvertinkite dabartinį darbuotojų saugos lygį organizacijoje (skaičiuokite nelaimingus atsitikimus, prarastas darbo valandas dėl incidentų darbe, skaičiuokite nuostolius patirtus dėl prastovų ir pan.) – tai bus jūsų atspirties taškas vertinant sistemos efektyvumą ateityje.
Trečia: kurkite savo sistemą arba remkitės jau sukurtomis darbuotojų saugos vadybos sistemomis, bet įprastai tokios sistemos apima šiuos aspektus:
- Teisinių ir kitų suinteresuotų šalių reikalavimų stebėseną;
- Rizikų identifikavimą, mažinimą ir šalinimą;
- Darbuotojų mokymą;
- Abipusį informavimą apie pavojus, galimas rizikas;
- Trečiųjų šalių darbuotojų valdymą;
- Kasdieninę kontrolę ir situacijos stebėseną.
Ketvirta: įgyvendinkit tai ką sukūrėte. Valdykit rizikas, šalinkit pavojus, stebėkit darbuotojų elgesį, mokykit, žaisdami įtraukit į sistemą visus darbuotojus, skatinkit saugą, motyvuokit.
Penkta: visada matuokit sistemos našumą ir efektyvumą, nepalikit sistemos veikti autopilotiniam režime, nes tokios sistemos linkusios užgesti.
Šešta: tobulinkit. Kitaip tariant, saugos valdymo sistemos įdiegimas nėra vienintelis dalykas. Jei norite, kad sistema duotų gerus rezultatus, nuolat turite ją peržiūrėti ir tobulinti.
Darbuotojų saugos sisteminis valdymas reikalauja ilgalaikių įsipareigojimų, tačiau taip pat tenka pripažinti, kad siekiant suvaldyti darbuotojų saugos aspektus, teks apsišarvuoti kantrybe, pasitelkti discipliną ir griežtą kontrolę, kol tai taps įprasta jūsų kasdienybe nešančią naudą Jums ir Jūsų darbuotojams.
Valdyti situaciją linkėdama,
Vilma