Pramoninės aplinkosaugos transformacijos kryptys
XX amžiaus viduryje peržengėme
visas gamtos asimiliacines galimybes ir jau daugiau kaip pusę amžiaus kalbame apie
aplinkos problemas. Neribota
technogeninė žmogaus veiklos plėtra, neįvertinus galimų jos padarinių, nustūmė
žmoniją į ekologinę krizę.
Susiklosčiusi situacija diktavo būtinybę orientuotis į aplinką tausojančią ekonomikos plėtrą,
derinančią gamybos augimo ir aplinkos apsaugos interesus. Todėl jau anuomet
buvo pradėta formuoti aplinkos apsaugos politika ir ją reglamentuojantys teisės
aktai.
Didėjantis susirūpinimas aplinkos apsaugos problemomis sąlygojo „draugiškų biosferai“ technologijų plėtrą, aplinkosauginių priemonių raidą, ko pasekoje, praeito amžiaus antroje pusėje daugelyje pramonės įmonių buvo suformuotos aplinkosaugos specialisto/ekologo pareigybės.
Augantis politinis spaudimas ir griežtėjantys teisės aktai lėmė didelę aplinkosaugos specialistų paklausą XXI a. pradžioje. Siekiant palengvinti tvaraus vystymosi principų diegimo įmonėse procesą, buvo sukurta daug tvaraus vystymosi metodų ir sistemų leidžiančių suderinti ekonominius, aplinkos apsaugos ir socialinius aspektus, kurie skatina įmones siekti geresnės kokybės, gerinti gamybos ciklų valdymą, mažinti energijos ir aplinkos išteklių naudojimą bei tokiu būdu tausoti aplinką ir joje vykstančius procesus, todėl šiandien jau galime kalbėti apie pramoninės aplinkosaugos transformaciją.
Aktyviai stebint aplinkosaugos aktualijas žiniasklaidoje ir sparčiai kintančiuose teisės aktuose, galime įžvelgti dvi pramoninės aplinkosaugos transformacijos kryptis, t. y.:
- Pirmosios krypties atsiradimą lėmė griežtėjantys aplinkosaugos aspektų apskaitos reikalavimai, o didžiausią postūmį turėjo 2018 metais atsiradusi vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema, pastaroji vis dar kelia didelę sumaištį aplinkosaugininkų ir apskaitininkų tarpe, kadangi nei vieni, nei kiti neturi 100 % kompetencijų šių funkcijų vykdymui. Todėl akivaizdu, kad rinkoje formuojasi nauja aplinkosaugos-apskaitininko specialistų poreikio banga.
- Antroji kryptis dar tik formuojasi, bet jau šiandien galime pastebėti šio reiškinio užuomazgas praktikoje. Ši kryptis susijusi su tvaraus vystymosi integracija į verslo procesus ir organizaciniu tapatumu. Besiformuojanti žiedinė ekonomika ir žalioji tiekimo grandinė, reikalauja ugdyti tiekimo grandinės specialistų aplinkosaugines kompetencijas, o aplinkosauginės strategijos ar tokie tvarumą skatinantys modeliai kaip „CO2 pėdsakas“, skatina aplinkosauginių kompetencijų plėtrą aukščiausio ir vidutinio lygio vadovų grandyse.
Pastebint šias dvi pramoninės aplinkosaugos transformacijos kryptis, nesunku numanyti, kad aplinkosaugos pareigybė per artimiausius dešimtmečius išnyks pramonės įmonėse, tačiau siekis apsaugoti aplinką dar labiau įsitvirtins verslo procesuose ir lems aplinkosauginių kompetencijų ugdymą ruošiant kitų pareigybių atstovus.
Linkėdama neišnykti,
Vilma